Badanie ABR

Badanie ABR – nazywane również BERA – to badanie, które określa słuchowe potencjały z pnia mózgu. Pozwala ono na ocenę stanu słuchu niezależnie od woli pacjenta. Z tego powodu jest to często przeprowadzane badanie słuchu u dzieci, które nie są w stanie jeszcze w żaden sposób odpowiedzieć na pytania badacza. ABR pozwala ocenić wielkość i rodzaj niedosłuchu. Na jego podstawie można stwierdzić, czy konieczny będzie aparat słuchowy dla dziecka. ABR umożliwia określenie miejsca uszkodzenia narządu słuchu. Podczas badania dokonuje się też obiektywnych prób słyszenia dla częstotliwości 500, 

1000 oraz ok. 2000-4000 Hz. Wynikiem jest wykres fali, który musi zostać odpowiednio zinterpretowany przez specjalistę.  

ABR – kto powinien wykonać badanie?

Badanie ABR wykonuje się niezależnie od wieku pacjenta – może być bowiem przeprowadzone już od pierwszych dni życia. W związku z tym, jeśli konieczne jest badanie słuchu u dziecka, to najczęściej sięga się właśnie po ABR. Badanie powinno być wykonywane przez wszystkie osoby, u których podejrzewany jest niedosłuch. Na tej podstawie dobierane są choćby aparaty słuchowe dla dziecka. Realizuje się je również przy symulacji głuchoty lub niedosłuchu oraz podejrzeniu guza nerwu słuchowego. Badanie ABR sprawdza się także u osób niewspółpracujących przy tradycyjnych badaniach audiometrycznych np. dzieci z niepełnosprawnością, autyzmem czy niepełnosprawnością intelektualną.

Badanie słuchu dziecka – przebieg badania ABR

Na skroniach i głowie pacjenta umieszcza się specjalne elektrody oraz dodatkowo zakłada się słuchawki, z których w czasie badania będą emitowane różne dźwięki. Całe przedsięwzięcia trwa około godziny. Podczas jego trwania wymagana jest cisza i spokój, bo wszelkie hałasy mogą wpłynąć na uzyskany wynik. Tego typu badanie słuchu u niemowlaka najlepiej jest wykonać już po jego nakarmieniu oraz wyciszeniu. Możliwe jest też przeprowadzenie “zabiegu” podczas snu. Wtedy maluch jest najbardziej spokojny i nie zwraca uwagi na wykorzystywany sprzęt. Doświadczony protetyk słuchu dla dzieci potrafi zrobić badanie w sposób, który nie dostarcza małemu pacjentowi dodatkowego stresu. W przypadku dorosłych – ABR wykonuje się po prostu w stanie wyciszenia. 

Nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia badania ABR. Jest ono całkowicie bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne. Bez obaw może być wykonywane kilkukrotnie i to bez ograniczeń wiekowych (zarówno u dzieci, jak i u dorosłych). Wszystkich zainteresowanych z miasta Mińsk Mazowiecki i okolic zapraszamy do naszego gabinetu protetycznego ABC Słuchu.