Badanie wykrywaczem kłamstw – czy pacjent wymaga szczególnego przygotowania?

Badanie wykrywaczem kłamstw – czy pacjent wymaga szczególnego przygotowania?

Gdy pada termin „badanie”, to zwykle oznacza, że pacjenta trzeba na to w odpowiedni sposób przygotować. Nic w tym dziwnego, bo tylko dzięki temu można otrzymać pożądane wyniki i ustalić, z jakimi przypadłościami mamy do czynienia. A jak to wygląda w przypadku badania wykrywaczem kłamstw? Czy tutaj również potrzebne jest szczególne przygotowanie? Sprawdzamy!

Cała prawda o badaniu wykrywaczem kłamstw

Badanie wariograficzne polega na zadawaniu pytań i rejestrowaniu reakcji psychofizycznych organizmu na nie. W tym celu wykorzystuje się urządzenie zwane wariografem lub wykrywaczem kłamstw, które notuje wszystkie zmiany i zapewnia możliwość ich interpretacji specjaliście. Badanie wymaga zgody pacjenta, ale nie wiąże się z żadnymi komplikacjami, czy ryzykiem. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne.

Badanie wykrywaczem kłamstw a przygotowanie pacjenta – potrzeba czy nie?

Prawda jest taka, że choć badanie wykrywaczem kłamstw jest nieinwazyjne i nie wymaga stosowania żadnych środków, również wymaga szczególnego przygotowania. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim należy ustalić, czy osoba, która ma zostać poddana testom, jest zdrowa – dotyczy to jednakowo zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Badany nie może borykać się z zaburzeniami neurologicznymi, schorzeniami serca, uzależnieniami (np. od narkotyków, alkoholu, leków), https://www.wariograf.com.pl/warszawa czy bólem lub dyskomfortem spowodowanym innego typu dolegliwościami. Nawet zbagatelizowane przeziębienie czy złe samopoczucie badanej osoby może sfałszować wyniki badania i sprawić, że da zupełnie inne wyniki. To jednak nie wszystko, ponieważ należy zwrócić też uwagę na zdrowie psychiczne. Upewnić się, że pacjent nie ma zdiagnozowanych żadnych chorób psychicznych, zapewnić mu spokój, zminimalizować stres i uświadomić, jak duże znaczenie ma sama dieta. Pacjent na badanie powinien przyjść wypoczęty, a w geście osoby, która przygotuje pacjenta do badania, należy, by odpowiednio zająć się pacjentem.