Brak ochoty na seks – jak z tym walczyć?

 

Sfera seksualna potrafi dostarczyć każdemu z nas wielu pozytywnych emocji i doświadczeń. Warto więc dbać o odpowiednią jakość zbliżeń i pamiętać o zaspokajaniu własnych pragnień. Coraz częściej jednak zdarza się, że zwyczajnie nie mamy ochoty na seks.

Co jest powodem braku ochoty na seks?

Współczesny świat wymusza od nas wielozadaniowość i ciągłą gotowość do działania. Niestety nasze organizmy nie są robotami i potrzebują odpoczynku i relaksu. Jeśli brakuje nam czasu na sen logiczne jest, że nie będziemy myśleć o jakiejkolwiek aktywności fizycznej, w tym seksualnej. Poza tym brak ochoty na seks mogą powodować problemy z akceptacją własnego ciała. Jeśli sami postrzegamy się jako osoby nieatrakcyjne i nudne to nie wierzymy, że ktoś może nas widzieć w innym świetle. Co jeszcze wpływa na ograniczenie zainteresowania sferą łóżkową?

– Wiek – z wiekiem poziom hormonów odpowiedzialnych za libido spada i chęć do igraszek stopniowo się zmniejsza. Największe zmiany zachodzą u kobiet w okresie menopauzy.

– Stan zdrowia – niektóre choroby (również te o podłożu psychicznym) mogą zmniejszać apetyt na seks.

– Strach – lęki związane ze współżyciem są różne. Najczęściej boimy się niechcianej ciąży czy zarażenia chorobą weneryczną.

– Monotonia – jeśli w łóżku ciągle odgrywamy te same role i kochamy się w tych samych pozycjach nie ma co dziwić się, że brak jest chęci.

Co zmienić?

O ile nie jesteśmy w stanie odmłodzić się czy wyleczyć z niektórych chorób może wiele zrobić, by zyskać ochotę na zbliżenie. Najważniejsze jest to, by zadbać o zdrowy tryb życia obejmujący zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną i odpowiednią ilość snu. Musimy również dbać o to, by w naszym życiu było jak najmniej stresu, a obowiązki powinny być dostosowane do naszych możliwości fizycznych i psychicznych. Ponadto warto szczerze rozmawiać z partnerem o swoich rozczarowaniach, oczekiwaniach i marzeniach. Dobrą inspiracją do zmian może być wspólne obejrzenie filmu pornograficznego. Historie erotyczne czytane sobie wzajemnie przez telefon również potrafią dodać pikanterii i podkręcić temperaturę w łóżku.