Chirurg naczyniowy Warszawa

Chirurg naczyniowy zajmuje się wszelkimi problemami związanymi z układem krwionośnym, jednak nie wchodzi on jednocześnie w dziedzinę kardiochirurgii.

Problemy, z którymi najczęściej zgłaszają się pacjenci, to przede wszystkim żylaki, zatory żylne, a także następstwa miażdżycy. Bywają jednak inne sytuacje, które wpływają na podjęcie decyzji o wizycie u lekarza tej specjalizacji, są to między innymi także problemy z opuchlizną kończyn czy też uczuciem drętwienia. Tego typu dolegliwości mogą wiązać się z brakiem drożności w układzie limfatycznym. To również wchodzi w zakres leczenia u chirurga naczyniowego.

Pacjenci, u których zauważone są widoczne zmiany w obrębie kończyn np. są opuchnięte, miejscami mają zmieniony kolor gdyż pojawiają się plamy w kolorze brązowym lub sinym, są na nich widoczne rany, które trudno się goją itp. z pewnością powinni skonsultować to z chirurgiem naczyniowym. W przeciwnym wypadku, rośnie ryzyko większych powikłań. Chirurg naczyniowy, ze względu na swoją specjalizację nie tylko stawia diagnozę, ale również może przeprowadzać zabiegi udrażniania żył, tętnic i naczyń limfatycznych. W tym celu w pierwszej kolejności wykonuje szereg niezbędnych badań, aby mieć pewność, co do poprawności dalszych działań.

W celu postawienia odpowiedniej diagnozy, lekarz może zlecić pacjentowi wykonanie dodatkowych badań, aby uzupełnić dokumentację medyczną.

W pierwszej kolejności jednak, będzie chciał przeprowadzić również badanie fizykalne, co oznacza obejrzenie wszystkich zmian skórnych, które mają lub mogą mieć, powiązanie z dolegliwościami pacjenta. Jeśli pacjent był wcześniej poddawany innym zabiegom lub leczeniu farmakologicznemu, to warto przekazać te informacje lekarzowi prowadzącemu. Usprawni to podejmowanie kolejnych kroków w diagnozowaniu schorzenia. Niekiedy jednak zmiany chorobowe są niewidoczne w badaniu fizykalnym.

Chirurg naczyniowy Warszawa, aby zebrać komplet informacji, potrzebnych do leczenia musi niekiedy skierować pacjenta na dodatkową diagnostykę. Najbardziej popularnymi badaniami jest USG oraz tomografia komputerowa. To na podstawie ich wyniku, najczęściej podejmowane są decyzje o doborze odpowiedniego leczenia, które może opierać się na zabiegach bardziej lub mniej inwazyjnych. Chirurg naczyniowy w pewnym odsetku sytuacji, podejmuje również decyzję o amputacji kończyn, a także sam przeprowadza tego typu zabiegi. Amputacja może być konieczna u pacjentów, u których w wyniku braku odpowiedniego ukrwienia kończyny, doszło do martwicy.

Niezależnie jednak od zakresu dolegliwości, zawsze warto skonsultować wszelkie niepokojące objawy. Schorzenia, które niewątpliwie podnoszą ryzyko utracenia drożności żył to przede wszystkim miażdżyca, zapalenie żył, żylaki i nadmierne pękanie drobnych naczynek krwionośnych. Weryfikacji, pod kątem stanu zdrowia, poddawane są nie tylko żyły zlokalizowane w kończynach, także żyły w okolicach szyi oraz brzucha mogą powodować dolegliwości i złe samopoczucie pacjenta. Dlatego też wykonując m.in. USG, lekarz sprawdza cały układ krwionośny i chłonny, aby ustalić przyczynę schorzenia.