Czym są i ile chromosomów ma człowiek?

Chromosomy w organizmie każdego człowieka pełnią bardzo ważną funkcję. To bowiem one wpływają na płeć czy najważniejsze cechy człowieka. Dodatkowo na chromosomy płciowe oraz pozostałe nie mamy żadnego wpływu. Nieprawidłowe funkcjonowanie poszczególnych chromosomów może dodatkowo wpływać na różnego rodzaju schorzenia i choroby genetyczne. Przedstawiamy najważniejsze informacje związane z chromosomami u człowieka, z których warto zdawać sobie sprawę.

Ile chromosomów ma człowiek?

U ludzi standardowo występuje 46 chromosomów, które podzielone są na 23 pary chromosomowe. Dziecko chromosomy dziedziczy po swoich rodzicach. Odpowiednio 23 chromosomy od ojca oraz 23 chromosomy od matki. Warto jednak pamiętać, że chromosomy płciowe dziedziczone są od ojca i to właśnie one decydują o płci dziecka, które się narodzi. Chromosomy płci oznaczane są literami X i Y. Kobiety posiadają parę chromosomów XX, a mężczyźni XY.

Należy przy tym pamiętać, że jakiekolwiek odstępstwa od normy i inna liczba chromosomów oznacza poważne komplikacje zdrowotne i pojawianie się wad genetycznych. Nieprawidłowe ilości materiału genetycznego mogą w bardzo dużym stopniu wpływać na rozwój fizyczny bądź intelektualny dzieci. Dodatkowo nie są uleczalne. Jedną z najpopularniejszych wad, która pojawia się, gdy pary chromosomów homologicznych nie są równe to zespół Downa. Jest on związany z obecnością 47 chromosomów na skutek potrójnego występowania chromosomu 21. Inne popularne schorzenie to zespół Turnera, który może występować u kobiet i dotyczy tego, że chromosom X występuje pojedynczo.

Pary chromosomów homologicznych w jądrze komórkowym

W większości chromosomy homologiczne są pod względem kształtu i wielkości takie same dla kobiet i mężczyzn. Z 23 par aż 22 pary to tzw. autosomy, które zawierają cechy dziedziczne. Są one identyczne dla obu płci i wpływają na najważniejsze uwarunkowania genetyczne. Różnica dotyczy jedynie ostatnich chromosomów płciowych. To właśnie w tej parze chromosomów występują zauważalne różnice, które wpływają na to jakiej płci będzie konkretna osoba.

Jeszcze lepiej poznaj chromosomy płciowe i pozostałe

Sama tematyka chromosomów jest niezwykle rozbudowana i może być interesująca dla wielu osób. Pełne informacje z tego obszaru można znaleźć pod adresem: baza-lekow.com.pl/chromosomy-czlowieka-czym-sa-ile-mamy-chromosomow/. Na stronie można odnaleźć wiele rzetelnych informacji na temat tworzenia się kariotypu człowieka oraz wpływu chromosomów na zdrowie czy występowanie takich chorób jak zespół Downa.