Dermatoskopia – jakie są wskazania do wykonania tego badania?

Za pomocą nowoczesnych badań skóry można szybko wykryć niepokojące zmiany, w tym czerniaka – groźną odmianę raka skóry.

 

Gdy zachodzi podejrzenie czerniaka, wtedy kluczowe znaczenie ma badanie skóry. Jest ono prowadzone też w celach profilaktycznych, aby w porę wykryć zmiany, które jeszcze nie są na etapie nowotworu. Do tego celu stosowana jest dermatoskopia, czyli badanie z użyciem dermatoskopu. W przypadku konieczności wykonania zabiegu jak dermatoskopia Kraków jest jednym z wielu miast, w którym może być ono przeprowadzone.

 

Czym jest dermatoskopia?

Badanie jak dermatoskopia służy do oglądania skóry z bliska. To rodzaj badania obrazowego, za pomocą którego dermatolog może sprawdzić dokładnie zmiany widoczne na skórze pacjenta i ocenić, czy ma do czynienia ze zmianą o charakterze nowotworowym.

 

Do wykonania badania jak dermatoskopia stosowany jest dermatoskop. To urządzenie, które przypomina swoim działaniem lupę, jednak jest o znacznie bardziej dokładne. W wielu gabinetach można także skorzystać z badania jak wideodermatoskopia, które uznawane jest za najbardziej zaawansowane w diagnostyce zmian skórnych.

 

W przypadku zabiegów jak wideodermatoskopia oraz dermatoskopia Kraków daje dostęp do najlepszych gabinetów, w których można skorzystać z kompleksowej diagnostyki dermatologicznej.

 

Kiedy konieczna jest dermatoskopia?

Najczęściej dermatoskopia konieczna jest wtedy, gdy na skórze znajduje się dużo zmian, które mogą mieć potencjalny charakter nowotworowy teraz lub w przyszłości.

 

Gdy zatem na skórze widoczne są znamiona albo inne zmiany, które w ostatnim czasie pojawiły się lub zmieniły swój wygląd, konieczna będzie dermatoskopia w Krakowie czy też w innym mieście.

 

Systematyczne badania powinny być prowadzone również w przypadku osób obciążonych rodzinnie, czyli takich, u których w rodzinie występował czerniak skóry.

 

Dermatoskopia – przebieg badania

Badanie jak dermatoskopia jest dla pacjenta nieinwazyjne i nie powoduje ono dolegliwości bólowych. Nie wymaga ono także specjalnego przygotowania.

 

Podczas badania dermatolog przykłada do skóry aparat – dermatoskop, aby na tej podstawie sprawdzić zmianę. Gdy prowadzona jest wideodermatoskopia, może on oglądać również obraz na ekranie komputera – wtedy obraz może być zapisany, co pomaga potem w kontroli zmiany.

 

Gdy zmiana jest podejrzana, najczęściej jest ona usuwana, a potem przekazywana do analizy histopatologicznej. Na tej podstawie można ocenić, jaki jest jej charakter. Gdy była to zmiana nowotworowa, wtedy konieczne może być wdrożenie dodatkowego leczenia.