Dieta w walce z otyłością – kilka informacji

 

Nadprogramowe kilogramy odbijają się negatywnie na każdym aspekcie życia człowieka. Warto z nimi walczyć, aby cieszyć się lepszą sprawnością, zdrowiem oraz samopoczuciem. Poza regularnymi ćwiczeniami istotna jest zdrowa i dobrze zbilansowana dieta. O czym warto pamiętać? Kilka porad i wskazówek znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Dieta w walce z otyłością – podstawowe zasady

Aby proces odchudzania przyniósł oczekiwane efekty, warto stosować się do prostych zasad diety odchudzającej:

  • Regularne posiłki – rutyna w tej kwestii działa na korzyść. Zadbaj o to, aby spożywać posiłki codziennie w podobnych porach.
  • Mniej a częściej – chociaż zasada ta często poddawana jest wątpliwościom, warto pamiętać, że jej stosowanie pozwala na uzyskanie najlepszych efektów odchudzania. Jedz mniejsze porcje, ale częściej.
  • Unikaj tego co szkodzi – mowa tutaj o wysoko przetworzonej żywności, napojach słodzonych i gazowanych, słodyczach, tłustych potrawach.
  • Jedz to, co dobre – czyli warzywa i owoce, chudy nabiał oraz mięso, śmietanę zamień na jogurt naturalny, cukier na ksylitol a białe pieczywo na te pełnoziarniste.

Ujemny bilans kaloryczny

Aby dieta była skuteczna, trzeba zadbać o ujemny bilans kaloryczny. Najpierw należy obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, można zrobić to szybko używając narzędzi dostępnych w internecie. Kalkulator BMI sprawdzi się doskonale. Wystarczy podać kilka podstawowych danych, a następnie zapoznać się z wynikiem. Dzięki kalkulatorowi dowiesz się, ile kalorii przyjmować każdego dnia, aby proces odchudzania przyniósł pożądane efekty.

Zdrowe przekąski zawsze pod ręką

Niezależnie od tego, jak wielki zapał masz do odchudzania, na pewno przyjdzie czas się gorsze dni. Warto się na nie przygotować i zawsze pod ręką mieć zdrowe przekąski. Doskonale sprawdzą się marchewki czy papryka pokrojone w słupki, warto polecić również owocowo warzywne koktajle. Takie koktajle można zrobić w domu używając ulubionych składników. Banan, jabłko, jagody, borówki, szpinak to tylko niektóre z produktów jakie można dodać do zdrowego koktajlu.

Chociaż najlepiej byłoby powstrzymać się od słodyczy, nie zawsze jest to łatwe, a już szczególnie na początku drogi odchudzania. Jeśli nie możesz się powstrzymać, pozwól sobie na odrobinę słodkości. Pamiętaj jednak, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są te domowe niż ze sklepowej półki. W księgarniach i sklepach online można kupić książki, które zawierają w sobie przepisy na zdrowe słodkości. Jeśli coraz częściej zdarza Ci się sięgać do półki ze słodyczami co niweczy Twoje postępy odchudzania, warto kupić taką książkę i zacząć z niej korzystać.

Suplementy diety

Nieodpowiednia dieta to jedna z przyczyn otyłości i nadwagi. Wpływa ona nie tylko na wygląd ciała, ale również na cały organizm. Niezdrowa dieta nie dostarcza mu wszystkiego, co potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Niedobory ważnych witamin i składników powodują pogorszenie stanu skóry, włosów oraz paznokci. Inne objawy niedoborów to złe samopoczucie, zmęczenie, problemy ze snem i koncentracją.

Dietę warto wspierać odpowiednimi suplementami dobrej jakości, które uzupełnią niedobory w organizmie. Jest to szczególnie ważne na początku procesu odchudzania, gdyż może przygotować organizm do zmian i wyposażyć go w potrzebną do wysiłku energię. Dobrym wyborem okażą się preparaty, które dostarczają organizmowi co najmniej kilku witamin i ważnych składników.

Jeśli chodzi o suplementy diety, warto zapoznać się także z ofertą preparatów dedykowanym osobom zmagającym się z otyłością i nadwagą. W ich składzie warto szukać zielonej herbaty, morwy białej, chromu czy błonnika. Takie składniki zażywane regularnie na pewno skutecznie wspomogą proces odchudzania.

Złe nawyki, które rujnują Twoją sylwetkę

Jest kilka takich nawyków, które wpływają negatywnie na wygląd sylwetki, warto więc ich unikać. Oto niektóre złe nawyki:

  • Wygodnictwo – do najbliższego sklepu masz kilka metrów, a mimo to wsiadasz w samochód? Postaraj się zamienić jazdę autem na spacer.
  • Szybkie zmiany – chcesz schudnąć kilka kilogramów w kilka dni? Pamiętaj, że zbyt restrykcyjna dieta prowadzi do efektu jojo, a zbyt intensywne ćwiczenia do rezygnacji.
  • Brak odpoczynku – sen i odpoczynek jest konieczny do regeneracji organizmu. Zadbaj więc o czas tylko dla siebie, wysypiaj się każdej nocy.

Zaufaj profesjonalistom

Jeśli samodzielnie ułożona dieta nie przynosi rezultatów, najprawdopodobniej jest źle zaplanowana. Wówczas warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, czyli zaufanego i doświadczonego dietetyka. Profesjonalista weźmie pod uwagę wszystkie ważne czynniki, a na ich podstawie ułoży odpowiednio zbilansowaną, indywidualną dietę.