Fala uderzeniowa Warszawa Żoliborz

Fala uderzeniowa Warszawa Żoliborz

Zewnątrz-ustrojowa fala uderzeniowa wielokrotnie udowodniła swoją skuteczność w leczeniu różnorakich schorzeń między innymi w bólu pięty i ostrogi piętowej. Przewlekły ból pięty to dolegliwość powszechnie występująca u dorosłych osób stanowiąc poważny problem społeczny. Według australijskich badań występuje u 3,6% populacji, według amerykańskich u 7% populacji powyżej 65 roku życia. Jego występowanie wiąże się z dolegliwościami lub nieprawidłowym funkcjonowaniem układu kostnego (np. w przypadku złamania kości piętowej, zapalenia kości w przypadku artropatii, występowaniem palucha koślawego), nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego (np. zapalenie nerwów podeszwowych) czy zaburzenia w obrębie tkanek miękkich (np. atrofia poduszki tłuszczowej) a także dotyczy radikulopatii korzenia S1. Główną i częstą przyczyną przewlekłego bólu pięty jest współobecność ostrogi piętowej.

Fala uderzeniowa Warszawa Żoliborz Ostroga piętowa opisana została po raz pierwszy w 1900 roku przez Plettnera,

który pierwszy zauważył ją w badaniu RTG. Do tego schorzenia przyczynia się przede wszystkim praca stojąca, nadwaga, wiek, intensywne uprawianie sportu, nieodpowiednie obuwie. Leczenie ostrogi piętowej to proces długotrwały, trudny i bardzo skomplikowany. Podstawą leczenia jest zlikwidowanie powstałego stanu zapalnego. Ciężkie przypadki kończą się zabiegiem chirurgicznym polegającym na wycięciu wyrośli kostnej z guza piętowego. Najczęściej stosuje się leczenie zachowawcze polegające na ostrzykiwaniu miejsca bólowego, podawaniu leków przeciwbólowych, stosowaniu wkładek ortopedycznych do obuwia, farmakoterapię oraz fizykoterapię. Do głównych zabiegów fizykalnych u pacjentów z ostrogę piętową zalicza się ultradźwięki, laseroterapię niekiedy jonoforezę czy ultrafonoforezę. Najnowszą metodą fizykalnego leczenia ostrogi piętowej jest terapia pozaustrojowa fala uderzeniowa.

Terapia falą uderzeniową przynosi zaskakujące efekty, często całkowite wyleczenie.

Skutkuje pozbawieniem interwencji chirurgicznej oraz brakiem nawrotów dolegliwości. Właściwe przytrzymanie głowicy w chorobowo zmieniony miejscu gwarantuje prawidłowy przebieg i efekt zabiegu. Dzięki zaaplikowaniu żelu sprzęgającego możliwe jest umiejscowienie głowicy w odpowiednim miejscu charakteryzującym się największym bólem. Liczba uderzeń oraz parametry dobierane są w zależności od intensywności schorzenia. Zabiegi rozpoczynamy od ciśnienia 2,5 do 3 barów o częstotliwości 8 do 10 Hz i wykonywujemy raz w tygodniu. Maksymalnie liczba zabiegów osiąga 6 razy. Jeśli pacjent odczuwa jeszcze dolegliwości bólowe można dołożyć kolejne dwa – trzy zabiegi.

Fala uderzeniowa Warszawa Żoliborz. Wieloletnia praca lekarzy oraz fizjoterapeutów nad oddziaływaniem fali uderzeniowej u pacjentów z ostrogą piętową udowodniła jej skuteczność leczenia. U pacjentów z ostrogę piętową poddanych terapii falą uderzeniową zaleca się stopniowe zwiększanie ilości uderzeń. Zabieg zaczyna od 2,5 bara o częstotliwości 10 Hz oraz 2000 uderzeń, a następnie zwiększa się ich ilość do 3000 uderzeń. Zabiegi wykonuje się raz w tygodniu. Stosowanie tej metody potwierdza, że ból pięty nie powraca. Jest nieinwazyjna i bezpieczna, przynosi szybko ulgę w bólu, poprawia sprawność fizyczną, eliminuje konieczność przyjmowania leków przeciwbólowych. Jest to skuteczna metoda leczenia u chorych w których zawiodły inne metody fizjoterapeutyczne.