Ginekolog dziecięcy Warszawa. Dla każdej niedojrzałej jeszcze kobiety pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym to stres.

Ginekolog dziecięcy Warszawa. Dla każdej niedojrzałej jeszcze kobiety pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym to stres.

Jest to krępująca sytuacja dla młodych dziewcząt, może nawet być tak przerażająca, że wiele osób wraca się spod drzwi gabinetu. Wrażenie pierwszej wizyty ginekologicznej odciska piętno na całe życie. Należy rozważnie podejść do lekarza, który pierwszy raz przeprowadzi badanie naszego dziecka. Przecież dbanie o zdrowie także i intymne to żaden wstyd. Przebieg wizyty ginekologicznej uzależniony jest od wieku pacjentki, od zgłaszanych przez nią dolegliwości oraz od tego, czy pacjentka już współżyła płciowo. Przeważnie pierwsza wizyta ma charakter edukacyjny, poruszane są tematy należytej dbałości o higienę strefy intymnej, profilaktyki chorób narządów płciowych i piersi, planowania ciąży oraz antykoncepcji.

Ginekolog dziecięcy Warszawa. Najczęstszymi chorobami narządów płciowych dziewczynek jest zapalenie sromu i pochwy, występujące pomiędzy 3 a 7 rokiem życia.

Do zakażenia dochodzi w szczególności w okresie dzieciństwa, kiedy narządy płciowe są bardzo wrażliwe na infekcje, a sąsiedztwo z ujściem cewki moczowej i odbytu dodatkowo rozszerza zagrożenie. Mała podściółka tłuszczowa warg sromowych, brak owłosienia łonowego, nieprawidłowo prowadzona higiena okolic narządów płciowych, sprzyja rozwojowi stanów zapalnych tych okolic. Dolegliwościami, z jakimi należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza ginekologicznego są upławy, nieprzyjemny ich zapach, ból, swędzenie i pieczenie okolic intymnych, bolesne, obfite i nieregularne miesiączki, uciążliwy trądzik, łojotok, pojawienie się nadmiernego owłosienia, urazy okolicy intymnej (przemoc seksualna) i podejrzenie ciąży.

Ginekolog dziecięcy. Warszawa. Badanie ginekologiczne polega na oglądnięciu budowy ciała, owłosienia, badaniu piersi i narządów płciowych. W okresie dojrzewania obserwujemy m.in.: rozwój piersi, przebiegający indywidualnie u każdej dziewczyny (według swojego rytmu). Proces kształtowania piersi zaczyna się już około 6. tygodnia życia płodowego, wtedy to, tworzy się zgrubienie skóry, tzw. listewka mleczna, sięgająca od piersi aż do pachwiny. Następnie, podczas rozwoju dziecka, z listewki wykształcają się dwa gruczoły, które przekształcają się w piersi. Intensywnoś

ich rozwoju przypada na około 10–11 rok życia. Z początkiem okresu dojrzewania piersi zaczynają się powoli powiększać.

Ginekolog dziecięcy. Warszawa. Budowa i funkcje piersi. Kobieta i mężczyzna posiada gruczoły piersiowe, u kobiet zauważa się zwiększoną ilość tkanki tłuszczowej. Piersi rozciągają się od obojczyka, po pachy, aż do mostka. Piersi to gruczoły mlekowe (sutkowe). To nie tylko symbol kobiecości, ale przede wszystkim symbol macierzyństwa. Podstawową funkcją piersi jest produkcja pokarmu – mleka. Na pierś składają się zraziki (gruczoły produkujące mleko), przewody (kanaliki) transportujące mleko od zrazików do brodawki sutkowej, tkanka tłuszczowa i łączna (chronią zraziki i przewody, nadają kształt piersi), otoczki brodawki (drobne gruczoły potowe) oraz brodawka sutkowa (środkowa część otoczki, z której wydostaje się mleko). Jeżeli wielkość lub kształt piersi odbiega od budowy prawidłowej, występuje np. wciąganie brodawki, wyciek z brodawki, niezwłocznie udaj się do lekarza ginekologa.