Jak często trzeba badać cholesterol?

Kiedy myślimy o badaniach cholesterolu, zazwyczaj myślimy o otyłym mężczyźnie po 50-tce. Niestety kobiety, osoby młody i szczupłe również powinny kontrolować swój poziom cholesterolu. Kiedy zbadać profil lipidowy?

Co zawiera profil lipidowy?

Jest to badanie, które ma nam pomóc określić, czy poziom cholesterolu w naszym organizmie jest prawidłowy. W jego skład wchodzą takie wskaźniki jak:

  • cholesterol całkowity – znajduje się on we wszystkich komórkach ciała i jest nam potrzeby do funkcjonowania. Jego nadmiar może jednak zwiększać ryzyko wielu chorób serca.
  • HDL – tzw. dobry cholesterol. Jego rolą jest zapobieganie powstawaniu blaszek miażdżycowych w naczyniach tętniczych. Odprowadza on zły cholesterol do wątroby, która usuwa go z organizmu.
  • LDL – tzw. zły cholesterol. Jego nadmiar może powodować odkładanie się na ścianach naczyń krwionośnych złogów tłuszczów, a tym samym do powstawania zatorów w tętnicach.
  • stosunek HDL do LDL
  • trójglicerydy – główna forma tłuszczu w naszej krwi. Są nam potrzebne, ale ich nadmiar może być szkodliwy dla organizmu.

Kto powinien badać cholesterol?

Zdrowe osoby po 30-tce powinny wykonywać taki profil raz na 3 lata. W przypadku osób po 50-tce, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, badania cholesterolu powinny odbywać się raz na rok. Co najmniej raz na rok badania powinny też robić osoby z grup ryzyka: osoby z historią chorób serca w rodzinie, osoby otyłe, chorujące na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i palące papierosy.

Interpretacja wyników – konsultacja wyników online

Po zrobieniu badań krwi należy się z nimi udać do lekarza. Oceni on czy grożą nam choroby serca i krążenia i czy należy zmienić styl życia oraz dietę. Powie nam o zaleceniach i przepisze ewentualne leki. Dzisiejsze rozwiązania pozwalają na znacznie ułatwienie tego procesu. Interpretacja wyników krwi online to usługa, która pozwala na omówienie wyników bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę Telemedyk i wypełnić formularz. Po uiszczeniu opłaty i załączeniu wyników, w krótkim czasie łączy się z nami lekarz. Taka konsultacja wyników badań online odbywa się jeszcze tego samego dnia. Często jest to dosłownie kwadrans.

Cały proces jest bardzo prosty, szybki i równy wizycie u lekarza w gabinecie stacjonarnym. Konsultacja wyników online pozwala nam również na uzyskanie ewentualnej e-recepty, a lekarz przedstawi nam potrzebne zalecenia. Możliwa jest też interpretacja wyników morfologii online, jeżeli takie badania też zrobiliśmy.