Czy cierpisz z powodu nawracających i uciążliwych bólów brzucha? A może masz długotrwałe biegunki, zaparcia lub często wymiotujesz? Zdecyduj się na przeprowadzenie USG jamy brzusznej. Lekarz przeprowadzający badanie wykryje nieprawidłowości w przewodzie pokarmowym i narządach wewnętrznych np. śledzionie, wątrobie czy trzustce. Na czym polega badanie i jak się do niego należy przygotować? Podpowiadamy poniżej.
Co to jest USG jamy brzusznej?
USG jamy brzusznej Jaworzno jest ultrasonografią, podczas której są skierowane wiązki fal ultradźwiękowych w jamie brzusznej. Fale odbijają się, a następnie powracają do głowicy ultrasonografu. Zebrane dane przekładane są na obraz, który jest wyświetlany w czasie rzeczywistym. Podczas wykonywania badania widoczne są m.in. jelita, żołądek, śledziona, trzustka, wątroba i drogi żółciowe, pęcherzyk żółciowy i inne. USG jamy brzusznej umożliwia ocenienie ich położenia, wielkości oraz przerostu lub wad rozwojowych. Badanie jest wykorzystywane do diagnozowania a także monitorowania postępów leczenia.
Kiedy warto zdecydować się na USG jamy brzusznej Jaworzno?
Najczęściej lekarz zaleca przeprowadzenie badania, gdy zależy mu na ustaleniu przyczyn dolegliwości, na które skarży się pacjent. Należą do nich:
- Odczuwania nawracających oraz uporczywych bólów,
- Pojawiające się długotrwałe zaparcia, biegunki, wzdęcia i wymioty,
- Nawracające zaparcia i kolki u małych dzieci
- Powiększony narząd wyczuwany przez lekarza podczas badania palpacyjnego
- Nagłe powiększenie obwodu brzucha lub utrata wagi bez znanego powodu
- Żółtaczka
- Urazy brzucha
- Utrzymująca się gorączka bez wyraźnego powodu.
USG jamy brzusznej powinny poddać się także osoby, które chorują na cukrzycę i nadciśnienie. Polecane jest także osobom, u których w rodzinie występował rak żołądka.
Czy USG jamy brzusznej jest bezpiecznym badaniem?
W czasie przeprowadzania USG jamy brzusznej wytwarzane są ultradźwięki, które nie są szkodliwe dla zdrowia tak, jak promienie rentgenowskie. Wykonuje się je w pozycji na plecach. Lekarz Jaworzno aplikuje specjalny żel, dzięki któremu głowica łatwiej porusza się i powoduje lepsze rozchodzenie się ultradźwięków. Badanie jest bezpieczne, dlatego mogą korzystać z niego także kobiety w ciąży.
Jak należy przygotować się do USG jamy brzusznej?
Przed przeprowadzeniem badania pacjent powinien być na czczo lub musi być przynajmniej 6 godzin po posiłku. Na 1 dzień przed posiłkiem powinien zastosować dietę lekkostrawną. Całkowicie powinien zrezygnować ze spożywania ciemnego pieczywa, surowych owoców i warzyw. Natomiast przez 3 dni przed badaniem powinien przyjmować lek, który pomoże mu w pozbyciu się nadmiaru gazów np. Espumisan. Jeśli pacjent ma mieć przeprowadzone USG układu moczowego powinien zgłosić się z pełnym pęcherzem.
Gdzie warto zdecydować się na badanie USG jamy brzusznej?
Na ultrasonografię nie potrzebujesz skierowania, chyba, że zależy Ci na tym, aby zostało opłacone ze środków NFZ. Możesz udać się na USG jamy brzusznej do Kliniki EsterClinic.