Jednym z parametrów badanych podczas badania ogólnego moczu jest białko – sprawdza się, czy jest ono obecne w moczu. Gdy do tego dojdzie, nie zawsze musi być objaw poważnej choroby. Intensywny wysiłek fizyczny czy okres podwyższonego stresu może powodować, że białko fizjologicznie pojawi się w moczu. Co, jednak jeśli to Cię nie dotyczy, a pojawił się u Ciebie białkomocz? O jakich chorobach może świadczyć jego obecność?
Białkomocz – co to jest?
Białkomocz (https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/bialkomocz) nazywany jest także proteinurią i jak już zostało wspomniane, powiązany jest z występowaniem białka w moczu. Jeśli ma to podłoże fizjologiczne (wysoka aktywność fizyczna, stres, gorączka), ilość białka w moczu nie przekracza 250 mg. Natomiast gdy sięga ona nawet 500 mg, z pewnością jest powiązana z występowaniem u pacjenta konkretnej choroby. Jakiej? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna.
Jakim chorobom towarzyszy białkomocz?
Lista jednostek chorobowych, w których przebiegu może pojawiać się białkomocz, niestety nie jest wcale krótka. Znajdziemy na niej: niewydolność nerek (w różnym stadium), zapalenie kłębuszków nerkowych, tocznia rumieniowatego układowego, choroby zapalne, infekcje dróg moczowych, nowotwory dróg moczowych, cukrzycę, anemię sierpowatą, sarkoidozę, zespół Fanconiego, wirusowe choroby wątroby, chorobę Fabry’ego czy hemoglobinurię.
Proteinuria w przebiegu choroby rzadkiej
Anemia sierpowata, zespół Fanconiego oraz choroba Fabry’ego to zaledwie trzy przykłady chorób rzadkich, którym może towarzyszyć białkomocz. Nie jest on jednak objawem specyficznym, stąd łatwo przypisać go zupełnie innym czynnikom. Z tym wiążę się ogromna trudność diagnostyczna, jeśli chodzi o choroby rzadkie – ich symptomy często przypominają zdecydowanie bardziej popularne choroby. Przez to pacjenci przez wiele lat mogą bezskutecznie właściwej diagnozy. W tym czasie nie otrzymują także odpowiedniego do ich stanu zdrowia leczenia, co ma znaczący wpływ na ich późniejsze rokowania.
Misją Fundacji Saventic jest zwiększenie wiedzy na temat chorób rzadkich, ale przede wszystkim niesienie bezpośredniej pomocy pacjentom. Do Fundacji może zgłosić się każdy, kto boryka się z niezdiagnozowanymi dotychczas symptomami. Pomoc jest w pełni bezpłatna i polega na analizie danych medycznych udostępnionych przez Pacjenta. Zespół specjalistów, zajmujących się na co dzień chorobami rzadkimi, przy wsparciu narzędzi bazujących na AI, analizuje przesłane informacje. Po zakończeniu analizy pacjent otrzymuje zindywidualizowaną odpowiedź zwrotną, która może zawierać wskazówki dotyczące pogłębienia diagnostyki w kierunku choroby rzadkiej.
Po więcej informacji na temat chorób rzadkich oraz działań samej Fundacji wejdź na stronę Fundacji