Kiedy należy wykonać USG jąder?

Kiedy należy wykonać USG jąder?

Zastanawiasz się czasami nad stanem swojego zdrowia? A co z profilaktycznymi badaniami? Robisz je chociaż raz w roku, by ustrzec się przed poważniejszymi schorzeniami czy tylko wtedy, gdy pojawiają się jakieś boleści? Przecież tak naprawdę profilaktyka to najlepszy sposób, by cieszyć się dobrym zdrowiem. Dlaczego więc tak wielu panów o tym zapomina i boi się prostego badania USG jąder? Kiedy właściwie mężczyźni powinni się na nie zdecydować? Sprawdzamy!

Niepokojące zmiany wyglądu jądra

Tak, jak kobietom zaleca się zwracanie uwagi na zmiany w wyglądzie ciała, szczególnej piersi, tak w przypadku mężczyzn zaleca się obserwację jąder, najądrzy oraz moszny. Każda zmiana, nawet najdrobniejsza, w wyglądzie jąder może świadczyć o jakiejś dolegliwości. Dlatego nigdy nie wolno tego bagatelizować. O jakich zmianach dokładniej mowa? Przede wszystkim wszelkiego typu powiększenia lub zmniejszenia jąder, zaczerwienienia, opuchlizna lub guzki. Również ból lub dyskomfort w obrębie jąder może wskazywać o jakiejś przypadłości i być podstawą do zrobienia usg jader warszawa.

Wizyta u urologa i skierowanie na badanie

W przypadku zmiany wyglądu jąder należy zapisać się do lekarza specjalisty. To właśnie urolog przeprowadzi wywiad, sprawdzi stan jąder i w razie potrzeby zleci USG jąder. Z reguły urolog zaleca tego typu badanie, gdy podejrzewa u pacjentów stan zapalny jądra lub najądrza, wodnika jądra, żylaki powrózka nasiennego, czy krwiaka jądra. Wskazaniem do badania jest również podejrzenie urazu jąder, guza moszny, jak również nowotwór jądra. Samo badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne. Wykonywane jest za pomocą prostego aparatu, więc nie trzeba się obawiać o skutki uboczne, ich tutaj po prostu nie ma. Co więcej, to nawet jedno z najprostszych badań, jakie urolog może zlecić w przypadku problemów z jądrami, dlatego nie warto rezygnować z wizyty ze strachu lub wstydu. Urolog jest od tego, by służyć pomocą mężczyznom i wspólnie stawiać czoła różnego typu dolegliwości.