Korygowanie wad postawy wkładkami ortopedycznymi

Wkładki ortopedyczne pomagają w przypadku wad postawy. Wady postawy określa się jako jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłego bólu kręgosłupa. Pomimo faktu, że część schorzeń kręgosłupa powstaje w dzieciństwie, to niewątpliwa większość dolegliwości ze strony kręgosłupa związana jest z nieodpowiednim trybem życia, brakiem aktywności fizycznej oraz nadwagą i otyłością. W przypadku stwierdzenia przez lekarza nieprawidłowości ze strony stóp, można wspomóc leczenie za pomocą noszenia ortopedycznych wkładek na zamówienie.

Wskazania do noszenia wkładek ortopedycznych

Stopy stanowią jedną z najważniejszych części ludzkiego ciała. Odpowiadają za umożliwienie wykonania szeregu czynności, które bez ich udziału nie byłyby możliwe. Chodzenie, skakanie, bieganie – te przecież dzięki stopom możemy wykonywać te czynności. Każdego dnia nasze stopy dźwigają ciężar naszego ciała. Musimy więc dołożyć wszelkich starań, aby jak najdłużej zachowały dobrą kondycję. Niestety choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca czy otyłość, a także chodzenie w źle dobranym obuwiu przyczyniają się do deformacji stóp, takie jak płaskostopie poprzeczne i halluksy. Objawami powyższych schorzeń są dolegliwości bólowe i szybkie męczenie się stóp. W naszych placówkach w Krakowie i Warszawie oferujemy możliwość wykonania wkładek ortopedycznych indywidualnych dopasowanych do potrzeb zdrowotnych konkretnego pacjenta. Dzięki szybkości ich wykonania po zakończeniu konsultacji z lekarzem możliwy jest odbiór gotowych wkładek i rozpoczęcie leczenia.

Najczęstsze przyczyny wad postawy

Do najczęstszych przyczyn wad postawy zalicza się nieprawidłową pracę stóp, która zachodzi przede wszystkim w momencie chodzenia oraz biegania. Osoby, które zbagatelizują ten problem i nie zgłoszą się na badanie do lekarza specjalisty mogą po jakimś czasie zmagać się ze znacznie silniejszymi dolegliwościami bólowymi i rozwojem schorzeń, które staną się znacznie trudniejsze do wyleczenia, a proces kuracji zostanie znacząco wydłużony w czasie. Na szczęście dzięki pomocy indywidualnie wykonanych wkładek termoplastycznych mamy możliwość skorygowania rozłożenia nacisków stóp na podłoże, w efekcie czego postawa całego naszego ciała ulegnie znaczącej poprawie. Szczególnie istotne jest to w przypadku pacjentów, którzy zmagają się z płaskostopiem podłużnym, stopą koślawą, stopą płasko-koślawą oraz stopą supinującą i stopą pronującą. Jedynie dzięki skorygowaniu rozkładu nacisków jest możliwe uzyskanie prawidłowej pracy stóp podczas chodzenia oraz biegania.

Wskazania do wykonania wkładek ortopedycznych

W celu osiągnięcia prawidłowej pracy stóp podczas chodzenia na co dzień czy biegania należy dokonać korekty rozkładu nacisków. Jeżeli tego nie zrobimy, istniejące wady postawy będą się jedynie pogłębiać, a nule w stawach skokowych, kolanowych oraz bóle ścięgien i mięśni nóg mogą skutecznie uniemożliwić nam wykonywanie codziennych obowiązków domowych i zawodowych. Dlatego też w przypadku zaobserwowania u siebie możliwości problemów ze stopami, należy zgłosić się na konsultację do specjalisty. Wskazaniami do wykonania wkładek ortopedycznych dla dzieci i młodzieży są:

 • stopa płaska
 • stopa płasko-koślawa
 • stopa koślawa
 • koślawość kolan
 • skolioza

W przypadku osób dorosłych wskazaniami do wykonania wkładek są:

 • stopa płaska
 • stopa płasko-koślawa
 • stopa koślawa
 • stopa koślawa
 • pronacja stabilna
 • pronacja elastyczna z zapaleniem rozcięgna stopy
 • złożone deformacje stopy
 • nierówność kończyn
 • kolano koślawe
 • ból przedniego przedziału kolana
 • chonodromalacja (z pronacją)
 • zaburzenia trakcji rzepki
 • dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Korygowanie wad postawy za pomocą wkładek ortopedycznych

Chodzenie, bieganie, wykonywanie codziennych obowiązków w domu i w pracy w pozycji stojącej, uprawianie sportów wysiłkowych i każda czynność, która wymaga od nas pracy stóp, może je nadmiernie obciążać. W odpowiedzi na zapotrzebowanie coraz liczniejszej grupy pacjentów wychodzą ortopedyczne wkładki, które działają zarówno profilaktycznie, jak również leczniczo. Wady postawy mogą powstawać w efekcie nieprawidłowej pracy stóp, która powstaje przede wszystkim podczas codziennego chodzenia, ale również podczas biegania (zarówno profesjonalnego, jak również co warto również podkreślić w tym miejscu, również amatorskiego). Dzięki noszeniu wkładek ortopedycznych na zamówienie korygujemy rozłożenie nacisku stóp na podłoże, co w konsekwencji zagwarantuje nam poprawną postawę całego ciała. Zdrowie mamy tylko jedno, dlatego też warto wychodzić z założenia, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. A gdyby okazało się, że potrzebna jest interwencja specjalisty, należy podjąć niezwłocznie odpowiednie działania.

Źródło: https://krakow.bodymove.pl/wkladki-ortopedyczne-krakow/