Zapewne nieraz zauważyliśmy, że nasza skóra przynajmniej w niektórych miejscach wygląda brzydko i nieestetycznie. Często występuje to u młodzieży w okresie dojrzewania, jednak czasami także u dzieci czy dorosłych. Przyczyną może być łojotokotowe zapalenie skóry. Co to w zasadzie jest i jak się to leczy? Wszystko zaczyna się od stanu zapalnego co wraz z biegiem czasu prowadzi do łuszczenia się skóry.
Czym objawia się ta przypadłość?
Głównym objawem jest zazwyczaj zaczerwienienie skóry w tym miejscu czy po prostu swędzenie. Często występuje to na owłsionej skórze głowy. Zazwyczaj taka przypadłość nasila się jesienią czy zimą, a wynika to głównie z tego, że skóra głowy ma znacznie ograniczony dostęp do promieni http://medycyna-warszawa.pl słonecznych. Jeśli nie zaczniemy szybko leczyć tej choroby w początkowych jej stadiach to istnieje możliwość, że wraz z biegiem czasu rozprzestrzeniać się będzie na nieowłosione miejsca na skórze czy nawet na inne partie ciała. Nie warto zatem tego bagatelizować. Jak powinno wyglądać leczenie?
Jak leczyć wspomnianą chorobę?
Jeśli chodzi o leczenie to zawsze zaczynamy je oczywiście od zdiagnozowania samej choroby. Jeśli chodzi o tą konkretną to najczęściej wystarcza tylko i wyłącznie sama wizyta u dermatologa. Nie ma nawet konieczności wykonywania żadnych dodatkowych badań. Wystarczający może być sam wywiad z pacjentem. Czasami jednak zlecane są dodatkowe badania krwi. Rozpoczynając samo leczenie znaczenie może mieć nie tylko wiek pacjenta, ale również przyczyna choroby czy stopień jej zaawansowania. Warto wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków leczenie polega na miejscowym stosowaniu kremów o działaniu przeciwzapalnym czy przeciwgrzybiczym. Podczas samego leczenia niezwykle ważna jest codzienna higiena skóry głowy czy innych miejsc, w których występują objawy tej choroby. W niektórych przypadkach stosowane jest leczenie doustne, jednak najczęściej ma to miejsce wtedy, gdy choroba ciągle nawraca – wprowadzane są antybiotyki czy sterydy.