Udając się do nowego lekarza specjalisty z pewnością wielokrotnie zastanawialiście się jakiego dokładnie lekarza wybrać, ponieważ ma to być wasza pierwsza wizyta.
Jeśli specjalizacja dotyczy na przykład dziedziny związanej z wadami postawy to poszukując w obrębie specjalizacji ortopeda warszawa będzie miastem, które może zawęzić pole poszukiwań. Naturalnie warto poszukiwania rozpocząć od zastanowienia się czy poszukujemy lekarza przyjmującego na podstawie skierowania czy prywatnie. Podstawowa różnica to zarówno termin przyjęć jak i ewentualne poniesienie kosztów. Wizyta ze skierowaniem jest bezpłatna.
Lekarz ortopeda zajmuje się schorzeniami i szeroko rozumianymi wadami postawy jak również i urazami kończyn, do których może dojść w wyniku złamania lub zwichnięcia. Udając się do ortopedy na konsultację warto mieć świadomość konieczności niekiedy wykonania również prześwietlenia szczególnie, gdy jest podejrzenie złamania. Nie mniej jednak to właśnie najczęściej lekarz kieruje pacjenta na odpowiednie badania dodatkowe, z zaznaczeniem czy wynik jest potrzebny pilnie czy nie ma takiej konieczności. Ortopeda na podstawie zdjęcia obszaru, który uległ urazowi jest w stanie dobrać odpowiednie leczenie i profilaktykę.
Specjalista ortopeda poza doraźną pomocą w zakresie nagłych zdarzeń i uszkodzeń kości narządu ruchu, diagnozuje również i dobiera leczenie w zakresie wad postawy.
Tego typu wizyty pacjentów odbywają się dość często z uwagi na profilaktykę w rozwoju dzieci i niemowląt. Każde niemowlę jest bowiem objęte obowiązkowym badaniem u lekarza ortopedy, to szczególnie ważne pod kątem przeciwdziałania pogłębianiu się wad postawy. Aby uchronić dzieci przed rozwojem wad w budowie stawu biodrowego, konieczna jest kilkukrotna wizyta u ortopedy. Na wizytę kieruje najczęściej lekarz rodzinny.
Do lekarza ortopedy można się udać zarówno na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza rodzinnego, ale pacjenci są przez specjalistów przyjmowani także prywatnie. Wizyta prywatna odbywa się na koszt pacjenta. Zdarza się, że pacjenci, którym szczególnie zależy na krótkim terminie oczekiwania na wizytę poza zarejestrowaniem się na podstawie skierowania, wcześniej udają się do tego samego lekarza, ale prywatnie. Jeśli natomiast na wizytę ze skierowaniem pacjent udaje się do innego lekarza, to konieczne będzie zabranie ze sobą historii choroby oraz wykaz zaleceń. Ułatwi to dalszą opiekę medyczną.
Wizyty u lekarza ortopedy odbywają się poniekąd dwutorowo, jedna część to diagnozowanie, poznanie przyczyn powstałego schorzenia oraz ustalenie dalszego leczenia, zarówno na podstawie prześwietleń, badań usg i wywiadu medycznego, drugi aspekt to późniejsza rehabilitacja i regularna kontrola w celu uniknięcia pogłębiania wady. Duże znaczenie w procesie leczenia ma doświadczenie lekarza, ale także i zdyscyplinowanie pacjenta. To szczególnie ważne zwłaszcza na etapie zrastania uszkodzonych kości, aby szybko wrócić do sprawności należy przede wszystkim przestrzegać zaleceń.