Rehabilitacja Warszawa

Rehabilitacja Warszawa

Rehabilitacja sportowa to rehabilitacja specjalnie dla osób aktywnych, bardzo często dla zajmujących się sportem wyczynowo zawodowców. Celem fizjoterapeutów jest przywrócenie pacjenta do zdrowia pełnej sprawności.

Rehabilitacja sportowca

Sport wyczynowy, która stawia przed sportowcami coraz większe wyzwania, coraz więcej od nich wymagając niestety serwuje im również coraz większe obciążenia treningowe i wysiłki podczas zawodów. Układ szkieletowo-mięśniowy sportowca jest bardzo mocno eksploatowany, ma mało czasu na regeneracje, przez co jest coraz bardziej podatny na kontuzje. Sportowcy są wystawieni na urazy zarówno podczas treningu, jak i podczas zawodów. Wykwalifikowani specjaliści, zaawansowana aparatura medyczna, sprawdzone metody, zaangażowanie specjalistów, fizjoterapeutów, rehabilitantów sprawi, że sportowcy szybko i sprawnie powrócą do zdrowia.

Leczenie

Rehabilitacja sportowa jest to specyficzna odmiana rehabilitacji. Każdy sportowiec jest tutaj traktowany indywidualnie, przygotowuje się mu specjalny trening sportowy według dyscypliny jaką

dana osoba wykonuje. Dostępne są treningi indywidualne dla osób uprawiających na przykład tenis, jazdę na nartach, bieganie czy podnoszenie ciężarów. Dostępne również są treningi dla osób uprawiających gry zespołowe jak piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka czy koszykówka. Treningi zaczynają się od przeprowadzenia oceny funkcjonalnej. Fizjoterapeuta uzyskuje informacje na temat zdrowia sportowca. Podobny test odbywa się w trakcie i na końcu treningu przez co specjalista może porównać postępy sportowca. Trening ma poprawić siłę, szybkość, wytrzymałość, zwinność, równowagę, koordynację. Trening zapobiega kolejnym kontuzjom i ma za zadanie zmniejszyć zużycie stawów. Taki trening ma również usprawnić kondycję sportowca po operacji.

W zależności od stopnia uszkodzenia tkanek miękkich czy mięśni ustala się sposób leczenia. Najważniejsze jest najpierw zminimalizowanie krwawienia i obrzęku, a następnie zapobieganie ograniczeniom ruchowości. Często w tej fazie serwuje się również pacjentowi masaż oraz zaleca ruch aktywny lub pasywny. Bardzo ważne jest wywołanie ruchu uszkodzonej tkanki.

W rehabilitacji sportowej wykorzystuje się wiele zabiegów fizykoterapeutycznych. Są to najczęściej krioterapia, magnetoterapia, laseroterapia, terapia falami elektromagnetycznymi, masaż sportowy czy wykorzystanie w leczeniu fali uderzeniowej.

Sport amatorski

Rehabilitacja sportowa to również rehabilitacja przygotowana specjalnie dla osób uprawiających czynnie sport, ale amatorsko. Również takie osoby są podatne na kontuzje i urazy w trakcie uprawiania sportu. Najczęściej jest to popularne obecnie amatorskie bieganie czy ćwiczenie na siłowni. Ciało sportowca narażone jest na urazy, które w dużym stopniu utrudniają dalsze funkcjonowanie i normalne codzienne życie, co dopiero mówić o uprawianiu sportu. Również dla takich osób dostępna jest rehabilitacja sportowa, która przywróci ich do pełni zdrowia i funkcjonowania, tak by nadal mogli cieszyć się z uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej.