Skaling i piaskowanie zębów – kiedy warto je przeprowadzić?

Zabiegi higienizacji zębów pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów – szybko oczyszczają i poprawiają wygląd szkliwa. Kiedy warto z nich korzystać? Na czym dokładnie polegają? Czy mogą powodować skutki uboczne?

Jak czyścić zęby?

Aby zęby były czyste i zdrowe, należ pamiętać o tym, aby regularnie myć je w domu. Jednak nawet częste mycie nie jest w stanie zapewnić całkowitej ochrony przed odkładaniem się płytki i kamienia nazębnego. Niestety, takich osadów na zębach nie można usunąć już w warunkach domowych, dlatego konieczne będzie udanie się do gabinetu stomatologicznego.

W praktycznie każdym gabinecie stomatologicznym można skorzystać z zabiegu higienizacji zębów. Polega on na zastosowaniu specjalnych narzędzi, które umożliwiają dokładne usunięcie osadów, w tym kamienia nazębnego, który nie tylko pogarsza estetykę zębów, ale także sprzyja próchnicy.

Na czym polega higienizacja zębów?

Higienizacją zębów nazywa się zabieg pozwalający na dokładne oczyszczenie szkliwa zębowego. Jest on prowadzony w gabinecie stomatologicznym.

Na higienizację zębów składają się dwie główne procedury:

1. Skaling

2. Piaskowanie

Dodatkowo higienizacja może być także uzupełniona o dodatkowe procedury jak lakierowanie i lakowanie zębów.

Czym dokładnie charakteryzują się powyższe zabiegi?

Skaling zębów

Zabieg skalingu polega na usunięciu z nich kamienia. Najczęściej prowadzony jest on za pomocą elektrycznego skalera, który podobny jest do wiertła. Za jego pomocą stomatolog albo higienistka stomatologiczna usuwają kamień, jaki osadza się na zębach.

W wybranych gabinetach można skorzystać także z zabiegu prowadzonego z użyciem skalera ultradźwiękowego. Takie usługi może zaoferować między innymi stomatolog w Krakowie – warto wybierać wtedy gabinety prywatne.

2. Piaskowanie

Drugim zabiegiem składającym się na higienizację jest piaskowanie. To zabieg polegający na natryskiwaniu zębów mieszanką wody z piaskiem, aby jeszcze dokładniej usunąć z nich zanieczyszczenia, w tym drobne osady. Dodatkowo piaskowane pozwala na wygładzenie powierzchni zębów.

3. Lakierowanie

Procedura lakierowania, o którą może być uzupełniony zabieg higienizacji, polega na pokryciu szkliwa zębowego specjalnym preparatem zawierającym skoncentrowany fluor. Dzięki temu można zredukować ryzyko pojawienia się próchnicy na zębach.

4. Lakowanie

To natomiast zabieg polegający na zastosowaniu specjalnego laku, kory umieszczany jest w tych miejscach w zębach, w których dochodzi do odkładania się jedzenia oraz zwiększonego ryzyka próchnicy.

Kiedy warto wykonać skaling i piaskowanie?

Zabiegu jak skaling i piaskowanie są polecane jako element profilaktyki stomatologicznej, ale zalecane są one do wykonania także w określonych przypadkach, na przykład przed innymi procedurami stomatologicznymi.

Wskazania do zabiegu higienizacji zębów:

  • Profilaktyka – zaleca się prowadzenie zabiegów tego typu 1-2 razy na rok, aby usuwać kamień na bieżąco,
  • Zakładanie aparatu ortodontycznego – higienizację warto także wykonać przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.
  • Wybielanie zębów – dentyści zalecają, aby wykonać skaling i piaskowane przed wybieleniem zębów, ponieważ substancje wybielające nie działają przez kamień nazębny.
  • Zapalenia dziąseł – do zwiększonego ryzyka zapaleń dziąseł dochodzi na skutek odkładania się kamienia nazębnego przy dziąsłach, dlatego jego usuwanie jest wtedy bardzo ważne, pozwala także zapobiegać paradontozie.