Skolioza – na czym polega?

Jak wiadomo niektórzy z nas narzekają na bóle kręgosłupa, jednak nie wszyscy wiedzą, że ich przyczyną może być coś takiego jak skolioza. Zapewne nie wszyscy wiedzą co to jest i na czym polega, dlatego tutaj sobie to wyjaśnimy. Tak naprawdę skolioza to nic innego jak skrzywienie kręgosłupa. Jednak, aby takie skrzywienie można było uznać za skoliozę musi występować ono w trzech płaszczyznach.

Sprawdzanie skrzywienia

Da się policzyć w jakim stopniu nasz kręgosłup jest skrzywiony, a wykorzystywana jest do tego metoda Cooba. Polega ona na pomiarze kątów powstałych z wykreślenia prostych wzdłuż powierzchni górnej i dolnej końcowych kręgów skrzywienia. Skolioza stwierdzana jest http://apsik-zdrowie.pl/ tylko wtedy, gdy skrzywienie boczne wyniesie więcej niż 10 stopni. Pomiarów dokonuje się zazwyczaj ze zdjęcia RTG, jednak może zostać to wykonane również bezpośrednio na pacjencie. Jeśli chodzi o same przyczyny skoliozy to bardzo często są to wady wrodzone. U pacjentów młodych aż 85% przypadków to skolioza o nieokreślonych przyczynach. Istnieje również coś takiego jak skolioza nabyta, czyli skolioza, która powstaje wraz z biegiem czasu z różnych przyczyn – najczęściej chorób. Skolioza będzie się szybciej rozwijać, jeżeli nie będziemy odpowiednio dużo się ruszać oraz przestaniemy zwracać uwagę na to jak siedzimy.

Jakie są jej objawy?

Głównym objawem skoliozy jest po prostu wygięcie kręgosłupa. Jednak to nie wszystko, bo do tego często dochodzi różnica w długości kończyn czy wystające łopatki. Pewnie wiele osób teraz zadaje sobie pytanie jak najlepiej leczyć skoliozę? W zasadzie najbardziej skutecznym sposobem są różnego rodzaju ćwiczenia. Zazwyczaj odbywają się one pod okiem fizjoterapeutów. Chodzi w nich przede wszystkim o to, aby jedne mięśnie wzmocnić, a inne odpowiednio rozluźnić. Czasami jednak bywa tak, że takie ćwiczenia nie przynoszą żadnych rezultatów – wtedy stosuje się gorset. Warto dodać, że w przypadku skoliozy każdy przypadek zawsze powinien być rozpatrywany indywidualnie.