USG jamy Brzusznej Warszawa

W czasie, gdy pacjent skarży się na dolegliwości bólowe związane z okolicami jamy brzusznej, lekarz najczęściej kieruje go na badanie USG brzucha.

W badaniu tym diagnozuje się chorobę lub szuka się przyczyn związanych z dolegliwościami. Sytuacje, gdy najczęściej pacjent kierowany jest na tego typu badanie to nieprawidłowości związane funkcjonowaniem trzustki, woreczka żółciowego, wątroby, żołądka czy tez nerek. W przypadkach, gdy pacjent skarży się też na powracające wzdęcia, ból brzucha, krwawienie widoczne w stolcu lub moczu, również podejmuje się decyzję o wykonaniu USG jamy Brzusznej Warszawa w celu zdiagnozowania przyczyny.

Do wykonania badania, zwłaszcza USG brzucha pacjent musi się odpowiednio przygotować. Na dwa lub maksymalnie na jeden dzień przed badaniem należy spożywać odpowiednie produkty, zwłaszcza takie, które nie powodują produkcji gazów. Zachowanie diety jest bardzo istotne dla przeprowadzenia badania, nadmierna ilość gazów może bowiem spowodować brak odpowiedniej widoczności przez co badanie nie będzie rzetelnie wykonane, poprzez zafałszowanie obrazu. Wielokrotnie bowiem zdarzało się tak, że w wyniku braku przejrzystości obrazu, badanie musiało być wykonane powtórnie. Należy zatem przestrzegać diety przed badaniem.

Samo badanie USG nie trwa długo, średni czas na jego wykonanie to ok. kilkanaście minut.

Nie jest także inwazyjne, a zatem nie wymaga dokonania ingerencji w organizm. Z reguły badanie jest też bezbolesne, z reguły, ponieważ ból może być związany z bezpośrednim uciskaniem zmienionego chorobowo miejsca, natomiast jest to niekiedy potrzebne do prawidłowego zdiagnozowania źródła bólu. Jedynym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia USG, jest uszkodzenie naskórka, głębsza rana na skórze lub złamanie. W takich przypadkach badania nie wykonuje się, z uwagi na konieczność użycia żelu nawilżającego oraz przesuwania głowicy po skórze.

Jeśli zatem pacjent cierpi na różnego rodzaju choroby skóry, rany są głębokie, lub doszło do poparzenia lub złamania w okolicach części ciała, która miała być badana, to najprawdopodobniej lekarz nie zdecyduje się na jego wykonanie. Badanie to, mogłoby pogorszyć stan skóry i narazić pacjenta na dodatkowy dyskomfort. Ultrasonograf jest natomiast bezpieczny dla zdrowia pod kątem emisji fal radiowych, nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Nie jest zatem przeszkodą, aby tym badaniom były poddawane również dzieci. Badanie USG jest całkowicie bezpieczne i przyspiesza postawienie diagnozy.

Często badanie USG wykonuje się także w przypadkach, gdy pacjent nie jest w stanie jasno sprecyzować źródła bólu. Najczęściej dotyczy to dzieci, które niekiedy nie są w stanie precyzyjnie określić miejsca, które jest najbardziej bolesne, zatem badanie fizykalne nie zawsze jest wiarygodne. Badanie USG odbywa się najczęściej w pozycji leżącej, a pacjent odsłania miejsce, które będzie poddane diagnozowaniu. Lekarz wykonujący badanie musi posmarować badaną przestrzeń odpowiednim żelem medycznym, który ułatwi prowadzenie głowicy oraz zredukuje powstawanie pęcherzyków powietrza.