USG stawu kolanowego to badania wykonywane najczęściej w pierwszej chwili po urazie skrętnym kolana, czy w przypadku występowania dolegliwości bólowych. USG, wykorzystuje obrazowane dźwięki, to diagnostyki schorzeń w obrębie kolana. Badanie to jest bezbolesne i nieinwazyjne. Charakteryzuje się przede wszystkim wysoką skutecznością, dlatego jest pierwszym wyborem ortopedów w przypadku problemów z kolanami. Przed przystąpieniem do badania, lekarz nakłada na głowicę ultrasonograficzną odpowiednią warstwę żelu, który pozwala na ocenę poszczególnych elementów stawu. Pacjent kładzie się na kozetce i obraca zgodnie z zaleceniami lekarza. Pozwala to obejrzeć staw w różnych płaszczyznach. Zdarza się, że badanie wykonywane jest w ruchu – nazywane jest wówczas USG dynamicznym, który pozwala ocenić prace ścięgien, więzadeł i torebek stawowych w ruchu. Dodatkowym elementem tego badania jest ocena dołu podkolanowego, które wykonuje się w momencie leżenia przez pacjenta na brzuchu.
USG stawu kolanowego Warszawa – diagnostyka schorzeń i urazów
Badanie ultrasonograficzne pozwala określić stan stawu kolanowego po przebytym urazie skrętnym. Urazy związane z tym stawem mogą mieć charakter przewlekły lub ostry. Pacjent w charakterystyczny sposób demonstruje bolesne okolice, pokazując jednocześnie ograniczenia, wynikające z zakresu ruchu.
Pozwala określić to:
- uszkodzenie łąkotek
- zapalenie kaletek
- uszkodzenie ścięgien, mięśni i więzadeł
- uszkodzenie chrząstki na kłykciach kości udowej
- wolne ciała śródstawowe
W większości przypadków badanie ultrasonograficzne daje przejrzysty obraz sytuacji w stawie kolanowym. Jednak nie zawsze. W przypadku podejrzenia uszkodzenia więzadeł krzyżowych konieczne jest wykonanie badania MR (rezonans magnetyczny), z uwagi na głębokie położenie więzadeł. USG pozwala połowicznie ocenić stan więzadła krzyżowego, na podstawie wysięku w stawie kolanowym i badania dynamicznego. Już na tej podstawie lekarz powinien określić niestabilność stawu.