USG prostaty Warszawa. Czym jest prostata?

USG prostaty Warszawa. Czym jest prostata?

Prostata (gruczoł krokowy) występuje wyłącznie u mężczyzn, jest wielkości orzecha włoskiego i powiększa się z wiekiem. Otacza ona pierwszy odcinek przewodu moczowego (cewki), gdzie mocz wypływa z pęcherza moczowego przez penis na zewnątrz. Prostata ma za zadanie wyprodukować biały płyn, który mieszając się z plemnikami z jąder, tworzy spermę (nasienie). Sperma zawiera plemniki. Sterem funkcjonowania prostaty jest testosteron – męski hormon płciowy produkowany przez jądra. Testosteron odpowiedzialny jest za pociąg seksualny, erekcje i rozwój mięśni. Prostata produkuje również białko „swoisty antygen sterczowy” (PSA) zwiększające płynność nasienia. Oznaczenie PSA diagnozuje choroby prostaty m.in. raka. Rak prostaty występuje w przypadku namnażania się komórek w niekontrolowany sposób. Komórki te ostatecznie tworzą narośl nazywaną guzem. Niektóre postacie raka prostaty rozwijają się w sposób powolny, inne – szybko. Proces jego rozwoju można śledzić poprzez jego zobrazowanie m.in. w USG.

USG prostaty Warszawa. Jak przygotować się do USG?

USG prostaty wykonuje się w przypadku nieprawidłowości stwierdzonych w badaniu per rectum, złego wyniku PSA, przerostu prostaty, bólów podbrzusza, pojawienia się krwi w moczu, nietrzymania moczu lub w przypadku problemów z jego oddawaniem. Jeśli chcemy wykonać USG prostaty, jest to możliwe na dwa sposoby, tj. przez – brzusznie lub przez odbyt, tzw. USG transrektalne, określane zamiennie TRUS (transrectal ultrasounds). Na USG przez powłoki brzuszne należy przyjść z wypełnionym pęcherzem moczowy oraz oczyszczonymi jelitami z treści pokarmowej i gazów. Dzień przed planowanym badaniem nie należy jeść ciężkostrawnych potraw, owoców, ciemnego pieczywa, nie pić napoi gazowanych. U osób z nadwagą należy zastosować ziołowe środki przeczyszczające. W drugim typie USG należy oczyścić jelita.

USG prostaty. Warszawa. Kto może pomóc? W Warszawie polecanymi lekarzami do schorzeń prostaty jest dr n. med. Katarzyna Kalita, internista, diagnostyk i radiolog pracująca w Centrum Medycznym Grupa Lux Med. – Warszawa, ul. Migdałowa 4, lek. Paweł Symonowicz, urolog z Centrum Medycznego Damiana Al. Zjednoczenia 36 w Warszawie.