Rozcięgno podeszwowe to jeden za najczęstszych problemów dotyczących biegaczy długodystansowych. U wielu osób błędna diagnostyka prowadzi do długotrwałego i nieefektywnego leczenia. W tym właśnie celu wykonuje się USG rozcięgna podeszwowego. Jest to włóknista struktura, która dzieli się na pięć części, które przyczepiają się do podstawy paliczka bliższego palucha i kolejno do
pozostałych palców stopy. Problemy z rozcięgnem podeszwowym określane są najczęściej jako zapalenia lub ostroga piętowa. Rozcięgno podeszwowe często jest mylone z przeciążeniami mięśni, które swój przebieg mają w pobliżu mięśnia piszczelowego tylnego, lub zlokalizowane są w okolicach przyczepów Achillesa do kości piętowej.
Popularny problem
Problemy z rozcięgnem podeszwowym spowodowane są najczęściej kilkoma czynnikami. Do najpopularniejszych należy:
- niewłaściwy rodzaj obuwia – amortyzacja, stabilizacja, miękka podeszwa
- buty powodujące nadmierną pronacje lub supinacje
- wysoki obcas lub płaskie obuwie
Powyższe kwestie w dużej mierze determinuje ułożenie naszych stóp. Błędnie ustawione łuki stopy, nadmierna aktywacja mięśni krótkich i kiepska odporność podeszwy na czynniki zewnętrzne mogą prowadzić do problemów związanych z rozcięgnem podeszwowym. W wielu przypadkach pacjenci decydują się na domowe leczenie problemów z rozcięgnem podeszwowym. Ma to sens wyłącznie w przypadku świeżych dolegliwości.
Do podstawowych czynności, poprawiających kondycję stopy zaliczyć można:
- rozciąganie podeszwy stopy w oparciu o ścianę
- rolowanie podeszwy stopy za pomocą twardego wałka lub twardej piłki
- rozciąganie mięśnia brzuchatego i płaszczkowatego łydki
- masaż podeszwy stopy
W przypadku, gdy powyższe metody nie przynoszą pożądanych efektów, kluczowe jest wykonanie USG rozcięgna podeszwowego, a następnie konsultacja z lekarzem ortopedom, lub fizjoterapeutą, w celu ustalenia odpowiedniego roku leczenia. Kilkutygodniowa rehabilitacja w większości przypadków pozwala osiągnąć zadowalające efekty.