USG rozcięgna podeszwowego

Rozcięgno podeszwowe to jeden za najczęstszych problemów dotyczących biegaczy długodystansowych. U wielu osób błędna diagnostyka prowadzi do długotrwałego i nieefektywnego leczenia. W tym właśnie celu wykonuje się USG rozcięgna podeszwowego. Jest to włóknista struktura, która dzieli się na pięć części, które przyczepiają się do podstawy paliczka bliższego palucha i kolejno do

USG rozcięgna podeszwowego
USG rozcięgna podeszwowego

pozostałych palców stopy. Problemy z rozcięgnem podeszwowym określane są najczęściej jako zapalenia lub ostroga piętowa. Rozcięgno podeszwowe często jest mylone z przeciążeniami mięśni, które swój przebieg mają w pobliżu mięśnia piszczelowego tylnego, lub zlokalizowane są w okolicach przyczepów Achillesa do kości piętowej.

Popularny problem

Problemy z rozcięgnem podeszwowym spowodowane są najczęściej kilkoma czynnikami. Do najpopularniejszych należy:

  • niewłaściwy rodzaj obuwia – amortyzacja, stabilizacja, miękka podeszwa
  • buty powodujące nadmierną pronacje lub supinacje
  • wysoki obcas lub płaskie obuwie

Powyższe kwestie w dużej mierze determinuje ułożenie naszych stóp. Błędnie ustawione łuki stopy, nadmierna aktywacja mięśni krótkich i kiepska odporność podeszwy na czynniki zewnętrzne  mogą prowadzić do problemów związanych z rozcięgnem podeszwowym. W wielu przypadkach pacjenci decydują się na domowe leczenie problemów z rozcięgnem podeszwowym. Ma to sens wyłącznie w przypadku świeżych dolegliwości.

Do podstawowych czynności, poprawiających kondycję stopy zaliczyć można:

  • rozciąganie podeszwy stopy w oparciu o ścianę
  • rolowanie podeszwy stopy za pomocą twardego wałka lub twardej piłki
  • rozciąganie mięśnia brzuchatego i płaszczkowatego łydki
  • masaż podeszwy stopy

W przypadku, gdy powyższe metody nie przynoszą pożądanych efektów, kluczowe jest wykonanie USG rozcięgna podeszwowego, a następnie konsultacja z lekarzem ortopedom, lub fizjoterapeutą, w celu ustalenia odpowiedniego roku leczenia. Kilkutygodniowa rehabilitacja w większości przypadków pozwala osiągnąć zadowalające efekty.