USG stawu barkowego

USG stawu ramiennego przeprowadzane jest najczęściej w celu diagnostyki bólu, oceny ograniczeń ruchomości i ewentualnych ograniczeń siły mięśniowej i zakresu ruchów w stawie. W dzisiejszych czasach uznaje się, że kluczowym elementem jest możliwość przeprowadzenia badań dynamicznych, które pozwalają zobrazować poszczególne składowe stawu w ruchu i prześledzenia ich wzajemnej interakcji. Dzięki temu możliwa jest wiarygodna, dokładna i skrupulatna ocena przyczyn większości powszechnych dolegliwości stawu barkowego.

USG stawu barkowego
USG stawu barkowego

Do najczęstszych powodów niewydolności stawu barkowego zaliczyć możemy częściowe uszkodzenie ścięgien mięśni poruszających głową kości ramieniowej, która tworzy stożek rotatorów. Ścięgna zlokalizowane wokół głowy kości ramieniowej tworzą tak zwany pierścień rotatorów, które tworzą stożek rotatorów. Badanie ultrasonograficzne pierścienia rotatorów obejmuje obrazową ocenę ścięgien mięśnia podgrzebieniowego, ścięgien mięśnia podłopatkowego i ścięgien mięśnia nadgrzebieniowego, a także mięśnia obłego mniejszego.

Do popularnych przyczyn niewydolności stawu barkowego zaliczyć możemy także naciągnięcia, naderwania i przerwania ścięgien, zlokalizowanych wokół mięśnia dwugłowego ramienia i jednoczesne przyparcie lub zwichnięcie guzka w okolicach mniejszej głowy kości ramiennej.

USG barku – co podlega ocenie?

Badanie ultrasonograficzne barku obejmuje między innymi:

  • ocenę obrąbka stawowego
  • ocenę elementów chrzęstno-kostnych
  • ocenę ścięgien, więzadeł i mięśni
  • ocenę elementów chrzęstno-kostnych
  • ocenę elementów możliwych do oceny w badaniu USG

Sprawna i szybka diagnostyka pozwala dopasować odpowiedni program rehabilitacyjny do danego schorzenia. Efektem tego będzie znacznie szybszy powrót do pełnej sprawności i możliwość osiągnięcia wymarzonej kondycji fizycznej w stosunkowo krótkim czasie. Prawidłowa diagnostyka jest w tym przypadku kluczem do sukcesu.  Zdecyduj się już teraz na profesjonalne USG barku.