USG stawu skokowego i USG stopy to dwa różne badania, które jednak ze względu na swoją bliskość anatomiczną są ze sobą ściśle połączone. Dlaczego? Dzieje się tak, z powodu tego, że funkcjonowanie stopy jest ściśle skorelowane ze stawem skokowym.
USG kostki pozwala określić stan tkanek miękkich i określić przy pomocy ultradźwięków stopień ich uszkodzenia. W trakcie badania lekarz przykłada głowicę pokrytą żelem do badanej okolicy. Uzyskanie dzięki temu odpowiedniego obrazu USG pozwala na realną ocenę tkankę w rzeczywistym. Po wykonanym badaniu lekarz wykonuje opis, do którego najczęściej dołącza zdjęcia pokazujące uchwytne patologie.
W wielu przypadkach badanie ultrasonograficzne pozwala ocenić stan stawu skokowego lub stopy. Pacjenci wykonują je najczęściej z powodu przewlekłego bólu, ganglionów, guzów i zaburzeń ruchomości stawów. Możliwa jest wówczas rzetelna ocena zmian pourazowych, zwyrodnieniowych i zapalnych. Dzięki prawidłowo wykonanemu badaniu USG możliwa jest ocena rozcięgna podeszwowego, ocenę ewentualnych nerwiaków Mortona i ocenę powikłań pooperacyjnych.
Najczęściej badane obszary:
- skokowo-piętowo-łódkowy
- stawy stępu, stawy stępowo-śródstopne
- powierzchnie kości tworzące stawy
- aparat więzadłowy
- ścięgna mięśni strzałkowych, mięśni prostowników i zginaczy, wraz z ich pochewkami
- błona maziowa
- rozcięgno podeszwowe
Kluczowym elementem rzetelnej oceny jest pogląd dynamiczny, który pozwoli określić ruchomość czynną i bierną więzadeł, ścięgien i kości. Badanie ultrasonograficzne tych obszarów nie wymaga specjalnego przygotowania. Trzeba pamiętać, że ewentualna obecność gipsu lub opatrunków może uniemożliwić wykonanie badania USG. Pacjent powinien udać się na badanie z aktualną dokumentacją medyczną i ważnym dowodem osobistym. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Pozwala skutecznie zdiagnozować patologie w obrębie kostek i stawów skokowych. Jest najczęściej pierwszym badaniem wykonywanym w przypadku dolegliwości, takich jak skręcenia stawu skokowego.