Badanie USG układu moczowego jest niezwykle ważne w przypadku podejrzenia występowania jakichkolwiek nieprawidłowości w jego obrębie. Podczas badania ultrasonograficznego układu moczowego oceniane są takie struktury anatomiczne jak nerki, moczowody, pęcherz moczowy, a także gruczoł krokowy u mężczyzn. Badanie nie jest bolesne, jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Można je powtarzać wielokrotnie.
Wskazania do USG układu moczowego, nerek, pęcherza
Wskazania do badania ultrasonograficznego układu moczowego obejmują wszystkie stany, które budzą niepokój związany z występowaniem patologii w jego obrębie. Bardzo duże znaczenie mają objawy zgłaszane przez Pacjenta, które mogą pochodzić właśnie z układu moczowego. Zaliczamy do nich popularne symptomy takie jak ból brzucha, podbrzusza, czy okolicy lędźwiowej – należą do nich zatem symptomy, które często występują w przebiegu kamicy układu moczowego. Nieprawidłowości ze strony gruczołu krokowego u mężczyzn również są wskazaniem do badania badania ultrasonograficznego – warto jednak wspomnieć, że w niektórych przypadkach lepszą wartość diagnostyczną będzie miało wykonania badania transrektalnego czyli TRUS (USG przezodbytnicze). Nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych moczu również są wskazaniem do wykonania badania diagnostyki obrazowej. Badanie to wykonywane jest również w przypadku wcześniej wykrytych zmian – na przykład torbieli nerek, czy łagodnych guzów nerek.
Jak wygląda badanie USG układu moczowego, nerek, pęcherza?
W przypadku badania USG układu moczowego, ważne jest odpowiednie przygotowanie. Dzień przed oraz w dniu badania konieczne jest spożywanie diety lekkostrawnej. Zaleca się także zażycie preparatów zmniejszających ilość gazów w jamie brzusznej – dzięki temu uzyskiwany obraz w badaniu ultrasonograficznym jest bardziej dokładny. Na samo badanie przychodzi się z pełnym pęcherzem – musi istnieć wyraźna potrzeba oddania moczu. W przypadku braku moczu w pęcherzu moczowym nie jest możliwa jego dokładna i miarodajna ocena. Konieczne jest zatem picie dużych ilości płynów (niegazowanych!) przed wizytą u lekarza. Należy zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań wraz z wydrukowanymi zdjęciami (printami).
Na początku badania, skóra tułowia pokrywana specjalnym żelem przeznaczonym do badań ultrasonograficznych. Następnie lekarz przykłada głowicę do ciała Pacjenta. W tym samym czasie na monitorze wyświetlany jest obraz na podstawie którego Pacjent otrzymuje stworzony przez lekarza opis. Zazwyczaj podczas badania pacjent leży na plecach i w zależności od wskazówek lekarza zmieniana jest pozycja ciała, celem uwidocznienia wszystkich struktur anatomicznych.
Na podstawie opisu planowana jest ewentualna dalsza diagnostyka oraz ewentualne leczenie.