Usuwanie odcisków. Budowa i funkcje skóry.
Na skórę składa się: naskórek, skóra właściwa, tkanki podskórne oraz przydatki, mieszki włosowe, paznokcie, gruczoły potowo-łojowe oraz włókna krwionośne i zakończenia nerwowe. Jest to narząd niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Do biernych funkcji skóry zalicza się ochronę przed zimnem, ciepłem czy promieniowaniem, ochronę przed uciskiem, tarciem, ochronę przed działaniem substancji chemicznych, ochronę przed wnikaniem drobnoustrojów. Aktywne funkcje skóry polegają m.in.: na ochronie przed mikroorganizmami, które „pokonały” skórę, wchłanianiu substancji czynnych, wydalaniu potu, chłodzeniu, tworzeniu płaszcza lipidowego, regulowaniu krążenia krwi i termoregulacji. Jest narządem zmysłu, odbierającym bodźce, ucisk, ból czy temperaturę. Zmiany na skórze niekiedy to błąd pielęgnacyjny, niekiedy niestety wynik choroby. Skóra informuje nas, co dzieje się z organizmem.
Usuwanie odcisków. Niektóre zmiany skórne musimy radykalnie usunąć. Przed zabiegiem, struktura zmian jest analizowana za pomocą videodermatoskopu – cyfrowego urządzenia pozwalającego prawidłowo zdiagnozować charakter choroby. Właściwe leczenie polega na trwałym i bezpiecznym usunięciu zmiany za pomocą lasera lub klasycznego leczenia chirurgicznego. Laser pozwala precyzyjnie odparować zmianę lub ją wyciąć, jest to metoda bezkontaktowa, zapobiegająca krwawieniu. Laserem możemy usunąć guzek, brodawkę, włókniak, bliznę, zmarszczki lub tatuaż. Niektóre zmiany skórne mające charakter niejednoznaczny, należy usunąć chirurgicznie, po wykonaniu wcześniejszego badania histopatologicznego. Po wycięciu zmiany, brzegi rany zszywa się i zakłada jałowy opatrunek.
Usuwanie odcisków. Jedną ze zmian skórnych są odciski. Po „domowemu” na odciski stosuje się m.in.:
-Nalewkę z Arniki – dostępna w każdej aptece, regularnie nanoszona na odciski kilka razy dziennie lub np. wieczorem, powoduje rozpuszczanie zrogowaciałego naskórka warstwa po warstwie. Pod spodem tworzy się nowa gładka skóra.
-Roztwór z octu najlepiej przygotować go w stosunku 3:1 nakłada się go za pomocą wacika na zmienioną skórę, przymocowuje bandażem lub plastrem. Zmieniany kilka razy dziennie, a pozostawiony na noc na odcisku powoduje odwarstwienie zrogowaciałego naskórka.
-Kolejnym domowym sposobem często używanym jest rzepik pospolity, jest to suszone ziele zalane 1/4 litra wrzącej wody. Namoczony w takiej zalewie kompres, nakładamy na odcisk kilka razy dziennie.
– Aloes to również dobry wynalazek na odciski- oprócz wybitnych właściwości nawilżających, ma cudowne właściwości w niwelowaniu zmian na skórze oraz ich odbarwianiu.
Usuwanie odcisków. Maści i kremy, lotiony do stóp – wszystkie te preparaty powinny zawierać w sobie mocznik – wiążący wodę oraz wysokiej jakości substancje wyrównujące niedobór lipidów – pomaga to w nawilżeniu suchej i wrażliwej skóry stóp i zmiękczeniu naskórka. Zapobiegają nadmiernemu odtwarzaniu się warstw rogówkowej, pobudzają regenerację skóry. Powinny zawierać również tlenek cynku zapewniający ochronę antybakteryjną, aloes, który oprócz tego, że hamuje rozwój bakterii, ma działanie przeciwzapalne. Kremy takie pobudzają regenerację skóry, delikatnie je nawilżając zapobiegają grzybicy stóp. Dodatek z olejku z sosny górskiej i rozmarynu normalizuje wydzielanie potu, zapobiega powstawaniu przykrego zapachu podczas całego dnia, nie wysusza skóry, działa antybakteryjnie, zapobiega świądowi skóry. Mocznik i alantoina zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie, przyczynia się do zrogowacenia naskórka – skóra się wygładza, jest bardziej zadbana wyrównuje zrogowaciałą popękaną, wysuszoną i szorstką skórę.