Usuwanie odcisków. Dlaczego bolą nogi?

Usuwanie odcisków. Dlaczego bolą nogi?

Nie zawsze przyczynia się to tego długie wędrowanie czy niewygodne buty, czasem związane to jest z chorobami naczyń krwionośnych, schorzeniami kręgosłupa czy zaburzeniami metabolicznymi. Problem chorób żylnych nóg dotyczy coraz większej liczny społeczeństwa. Do tego stanu rzeczy przyczynia się siedzący tryb życia, genetyka, długotrwałe siedzenie lub stanie, nadmierne ich obciążanie i rozgrzewanie. Oszczędzajmy nasze kończyny i kontrolujmy ich stan. Pojawienie się nawet malutkich pajączków, poszerzonych żył, żylaków lub małych obrzęków i drętwienia w kończynach dolnych musi być skonsultowane z lekarzem. Warto więc upewnić się, że w naszym organizmie nie dzieje się nic złego.

Usuwanie odcisków. Jak pomóc nogom by były zdrowe?

Do zaburzeń w funkcjonowaniu nóg przyczynia się głównie brak ruchu, zła pozycja siedzenia, wysokie obcasy, obcisłe ciuchy, zła pielęgnacja nóg, gorące zabiegi i nieodpowiednia dieta.

– Brak ruchu – spowolnienie krążenia krwi wywołuje uczucie ciężkości nóg, głównie podczas długiego stania np. w autobusie. Radą jest, aby przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą, poruszać palcami stóp. Należy regularnie uprawiać sport, może być to spacer, jogging, pływanie, jazda na rowerze, w domu należy chodzić boso i na palcach, po ciężkim dniu unieś

nogi w górę na około 10 minut.

– Siedzenie w złej pozycji, czyli tzw. „noga na nogę” prowadzi do zwiększenia ciśnienia krwi w żyłach, co skutkuje obrzękiem i bólem nóg, pogłębia się skłonność do żylaków i cellulitu. Podczas długiej podróży należy gimnastykować się na siedząco.

-Buty na szpilkach są seksowne, ale używaj ich tylko na specjalne okazję. Jeśli są wyższe niż 4 cm ciężar rozkłada się nierównomiernie, np. u nastolatek, gdy kości jeszcze rosną, może przyczynić się do skrzywienia kręgosłupa. Gdy chodzisz na wysokich obcasach wówczas mięśnie łydek nie pracują – szybko stają się zwiotczałe. Optymalna wysokość obcasów to 2- 3 cm.

-Obcisłe ciuchy – spodnie, rajstopy, podkolanówki mające mocny ściągacz dają efekt opaski uciskowej. Jeśli możesz – unikaj je. Rajstopy najlepsze są te bez dodatku lycry, są luźne i przepuszczają powietrze. Jeśli masz żylaki, zastosuj specjalne rajstopy masujące nogi.

-Zła pielęgnacja nóg – należy oczyszczać, nawilżać i ujędrniać całe nogi, należy wybierać kosmetyki specjalnie do tego celu, łagodzące obrzęki, działające drenująco- można wybrać się także na drenaż limfatyczny do gabinetu kosmetycznego. Należy masować nogi dłonią lub rękawicą od dołu do góry.

-Gorące zabiegi, czyli takie jak sauna, solarium, gorące kąpiele nie używaj ich, jeżeli masz skłonność do żylaków lub popękanych naczyniek. Wysoka temperatura pogłębia te dolegliwości. Opuchniętym nogom ulgę przyniesie chłodny prysznic.

-Nieodpowiednia dieta. Złe nawyki w odżywianiu mogą także zaciążyć na nogach. Winowajcą jest kawa, sól, alkohol i papierosy zatrzymujące wodę w organizmie – sprzyjają cellulitowi. Należy unikać również tłuszczów, słodyczy, produktów z konserwantami, należy jeść dużo owoców i warzyw, pić 2 litry niegazowanej wody dziennie.