Zapalnie ucha – co to takiego?

W naszym życiu istnieje wiele chorób, które wcześniej, jeszcze przed wystąpieniem nie dają żadnych wcześniejszych oznak. O ile np. w przypadku grypy na samym początku mamy lekki kaszel czy katar lub boli nas gardło o tyle w momencie, gdy chorujemy na zapalenie ucha to taka choroba atakuje nas nagle. Jedyne objawy jakie mogą występować wcześniej to zapalenie zatok czy przeziębienie, jednak nie ma to bezpośredniego związku z naszymi uszami, dlatego trudno to połączyć.

Jakie są rodzaje zapalenia?

Takie zapalenie zdecydowanie najczęściej zauważyć możemy u dzieci do 5 roku życia, szczególnie w okresie http://esencjazdrowia.pl/ jesienno-zimowym. Jeśli chodzi o takie zapalenie to możemy podzielić je na kilka rodzajów – bez wycieków oraz z wyciekami ropnymi czy śluzowymi. Drugim kryterium, jeśli chodzi o podział jest długość trwania infekcji. Istnieje coś takiego jak postać ostra, która utrzymuje się przez okres dłuższy niż 3 tygodnie, nawracająca ostra występuje wtedy, gdy zapalenie ucha ma miejsce przynajmniej w razy w ciągu 6 miesięcy. Jest jeszcze coś takiego jak uporczywie ostre zapalenie, a ma to miejsce wtedy, gdy wszystkie wcześniejsze objawy nawracają już po 6 dniach po zakończeniu leczenia.

Jak wygląda leczenie zapalenia ucha?

Jeśli chodzi o samo leczenie to nie jest ono niczym skomplikowanym, bo w zasadzie przez pierwsze dwa dni podaje się jedynie leki przeciwbólowe czy przeciwzapalne. W przypadku, gdy po tym czasie nie zauważamy żadnych efektów niezbędna jest wizyta u lekarza, który zazwyczaj przepisuje nam jakiś antybiotyk. Często jako dodatek stosuje się środki, które udrożniają nos oraz krople do uszu. Co prawda nie wpływają one bezpośrednio na samą infekcję, ale są w stanie w znaczącym stopniu poprawić nasze codzienne funkcjonowanie. Zazwyczaj jest tak, że takie zapalenie po antybiotyku ustępuje, jednak zdarzają się przypadki, w których nawraca i taką terapię trzeba po prostu powtórzyć. Warto, jednak pamiętać na co dzień o profilaktyce, aby zapobiec takiemu zapaleniu.